Homemade Ginger Beer: 30 Minutes, 71% Cheaper
I love a dark, spicy ginger beer, but I do not love paying $7.49 for four 375 mL bottles. Last week I checked the price at my local Fry's — $7.49 for a 4-pack of Bundaberg, which works out to $4.99 per liter. That sent me back to a recipe I have been tinkering with for years: a quick, no-fermentation ginger beer that takes about 30 minutes of hands-on time and costs roughly $2.85 for a full 2-liter batch.
That is $1.43 per liter — 71 percent cheaper than the store bottle. And honestly, I like mine better: brighter, fresher, and as spicy as I want it to be.
The recipe
This is the quick method: you make a concentrated ginger syrup and dilute it with chilled sparkling water. No yeast, no waiting days, no alcohol, no bottle-burping anxiety.
Makes 2 liters. Active time: about 30 minutes, plus 30 minutes steeping.
Ingredients:
- 4 ounces fresh ginger (about a 4-inch piece), roughly chopped — no need to peel if it is organic and well scrubbed
- 4 cups (1 liter) water
- 1 cup sugar
- Juice of 1 lemon (about 2 tablespoons)
- 1 liter chilled sparkling water or club soda, store brand is fine
Method:
- Put the chopped ginger and 4 cups of water in a saucepan. Bring to a boil, then reduce to a hard simmer for 10 to 15 minutes. The liquid will turn amber and smell like a ginger bomb.
- Take it off the heat and let it steep for 30 minutes. This is where the real heat builds — the longer the steep, the spicier the result.
- Strain through a fine-mesh sieve, pressing the solids to extract every drop. Compost the spent ginger.
- While the liquid is still warm, stir in the sugar until fully dissolved, then stir in the lemon juice.
- Chill the concentrate completely — at least an hour in the fridge, or 20 minutes in an ice bath if you are impatient.
- To serve, mix equal parts concentrate and chilled sparkling water over ice. One part concentrate to one part bubbles gives you the classic ginger-beer punch; go 1-to-2 if you like it milder.
To serve: Fill a tall glass with ice, add the ginger mixture, and stir once, gently. Drink immediately — the fizz fades fast.
The cost math
Here is the full breakdown, priced at my local Fry's (a Kroger store) this week:
- Fresh ginger, 4 oz at $3.99/lb: $1.00
- Sugar, 1 cup: $0.35
- Lemon, 1: $0.50
- Sparkling water, 1 liter store brand: $1.00
- Total: about $2.85 for 2 liters — $1.43 per liter
Versus Bundaberg at $7.49 for 1.5 liters — $4.99 per liter. You save roughly $3.56 per liter, or 71 percent. If your household goes through a couple liters a week like mine does, that is over $350 a year back in your pocket.
Figure: Store-bought Bundaberg versus the homemade 2-liter quick batch, per liter. Sources: Fry's/Kroger pricing, September 2026.
Tips from my test batches
Buy the ginger by weight, not by the piece. Four ounces is the magic number for real heat. The viral 2-liter quick recipe I adapted this from (a popular home-fermentation video) uses about a 1.5-inch piece, and I found that too mild — doubling it gets you closer to Bundaberg's punch.
Do not skip the steep. The simmer extracts the base flavor, but the 30-minute off-heat steep is what gives you the lingering burn. Want it face-melting? Steep a full hour.
Chill everything. Warm syrup on cold seltzer kills half the carbonation. Cold syrup on cold seltzer over ice stays fizzy to the last sip.
Strain well. Ginger fibers in the concentrate make a gritty drink. A fine-mesh sieve is enough; cheesecloth is better if you have it.
What about the fermented version?
The traditional route ferments the sweetened ginger tea with a pinch of yeast for 48 to 72 hours, which builds carbonation naturally and a trace of alcohol. Food writer Glen And Friends tested several home recipes and found finished alcohol levels from 0.2 to 1.5 percent ABV — genuinely low, but not zero. The catch is safety: fermentation in sealed bottles can over-carbonate and burst. If you go that route, use plastic soda bottles you can squeeze-test, and refrigerate once they are firm.
I prefer the quick method for a weekday drink. All of the flavor, none of the bottle-bomb roulette.
FAQ
Does the quick version contain alcohol? No. There is no yeast and no fermentation — just ginger syrup plus sparkling water. It is a true zero-alcohol drink.
Can I use ground ginger instead of fresh? I would not. Fresh ginger has volatile oils that dried powder cannot match — food writers at Food52 note that real ginger "zing" only comes from the fresh root. This is the one ingredient worth buying right.
How long does the concentrate keep? About a week in the fridge in a sealed jar, thanks to the sugar and lemon. The finished mixed drink should be consumed the same day.
Can I cut the sugar? Yes, but do it after tasting the full-strength version once. A cup per 2 liters is already moderate for the style; cutting to 3/4 cup works, though the mouthfeel thins out.
Is this cheaper than store-brand ginger beer too? Store-brand ginger beers run cheaper than Bundaberg but rarely taste like it. The homemade version competes with the premium bottles on flavor while beating even the cheap ones on price.
Get the newsletter
New articles and the occasional deep dive. No spam.
Unsubscribe anytime. We never sell your email.